ciaza

7. najważniejszych rzeczy, które musisz robić będąc w ciąży

Każdy czas ma swoje prawa. Płaczliwe ząbkowanie, beztroskie dzieciństwo, prośby o 5 min. snu gdy zostaje się uczniem, testowanie tego co wolno i tego co wolno mniej w młodości, pierwsze miłości, studenckie imprezy i nocna nauka do sesji. Jest jeszcze duma z pierwszej pracy i satysfakcja z zarobionych samodzielnie pieniędzy. W międzyczasie jest jeszcze czas z partnerem na poznawanie siebie nawzajem, a potem…. Potem jest pierwa ciąża, która też ma swoje uroki i piękne chwile, które można genialnie wykorzystać. A jak? O tym właśnie będzie dzisiaj :)

1. KORZYSTAJ (kino, teatr, koncert)

Ciąża to jeszcze spokojne wieczory, które można spędzać jak tylko się chce (w granicach rozsądku oczywiście). Możesz pójść do kina, teatru, na wystawę w galerii czy też na koncert. I to bez myślenia o tym co właśnie robi maluch – jest w środku i super się rozwija, bo też słyszy wszystkie dźwięki (trochę przytłumione, ale słucha na pewno!) więc to będzie rozrywka dla wszystkich. Później, nawet gdy uda się któremuś z młodych rodziców wymknąć z domu (albo nawet gdy wymkniecie się obydwoje) to zapewne trudno będzie skupić myśli na kimś innym niż nowy członek rodziny. A poza tym ciąży nie warto przesiedzieć w domu, w końcu tyle fajnych rzeczy dzieje się wokół :)

2. CHODŹ DO KNAJP I RESTAURACJI

Jedz tam powoli posiłek z kim tylko chcesz i rozmawiaj, albo ciesz się spokojną atmosferą. Nie musisz przecież jeszcze zaglądać do wózka, uspokajać i zbawiać malucha, nosić go na rękach, przerywać rozmowy, szukać przewijaka. Zjedz powoli co tylko chcesz – w końcu pewnie nie jesteś jeszcze na różnego rodzaju dziecie, która może (choć nie musi!) być konieczna na etapie karmienia piersią. Ba! Zamów sobie nawet deser! A co! Kto zabroni kobiecie w ciąży? ;)

3. ROZMAWIAJ

Tak tak, ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną, kolegami z pracy. O wszystkim i niczym. Całymi godzinami. Przez telefon i twarzą w twarz. Korzystaj, że nikt nie płacze do ucha, nie trzeba zmienić pieluchy, podnieść, przytulić, pokołysać, zamruczeć, nakarmić, zetrzeć ulane mleko z podłogi, przebrać się z zaplamionych mlekiem ubrań, zmienić pieluchy, podnieść, przytulić…. ;) Rozmawiaj póki jeszcze jesteś na bieżąco z sytuacją gospodarczo-polityczną w kraju i relacjami międzyludzkimi wokół. No i póki potrafisz rozmawiać o czymś innym niż Twoje dziecko.

4. II trymestr PODRÓŻUJ!

II trymestr w prawidłowo przebiegającej ciąży to doskonały czas na podróże, zarówno te bliskie jak i dalekie. Przeszły już zapewne mdłości i ciążowy stres – nierozłączni towarzysze początku ciąży, a rosnącego brzucha praktycznie jeszcze nie widać lub powoli zaczyna wystawać, ale nie przeszkadza. To idealny czas, żeby gdzieś wyjechać, odpocząć, poznać coś nowego, pooddychać lepszym powietrzem, albo w środku polskiej zimy wyjechać w ciepłe i słoneczne miejsce. To dobry czas także i na podróże kulinarne – pizza w Neapolu czy owoce morza na Majorce smakują wybornie :) A spacery w nowym miejscu nie tylko pomogą się zrelaksować, ale i są bardzo zdrowe!

5. MYŚL O SOBIE

Obudź się rano w łóżku i myśl o tym w co się ubierzesz, jak ułożysz włosy, które założysz buty, co dziś zrobisz, co sobie kupisz, co zjesz. Pomyśl o sobie tak aż do przesady. Może fryzjer? Kosmetyczka? Spotkanie z przyjaciółką, o której godzinie tylko zechcesz? Weekend tylko z partnerem, tak sam na sam całe dwa dni. A może masaż! Po przyjściu na świat pierworodnej lub pierworodnego będzie z tym trochę gorzej. Przynajmniej na samym początku i gwarantuję Ci, że nie raz o sobie zapomnisz i to nie dlatego, że tak trzeba „zrób to dla dziecka”, wcale nie. Dlatego, że po prostu będziesz chciała poświęcić mu cały swój czas. A pomalowanie paznokci?! Eee tam, będziesz wolała stać przy łóżeczku i patrzeć jak ten Twój mały noworodek słodko śpi, albo spać razem z nim.

6. NUDNO CI? TO DOBRZE

Wyleguj się w łóżku do 10. Czytaj książki czy interesujące Cię czasopisma. Obejrzyj program w telewizji albo ulubiony serial. O której tylko chcesz godzinie. Weź długą kąpiel w wannie lub pod prysznicem, bez pośpiechu i w łazience z zamkniętymi drzwiami bez potrzeby nasłuchiwania dźwięków z pokoju obok ;) Póki jeszcze to Ty w pełni decydujesz o tym, co chcesz robić o konkretnej porze dnia i nocy. Odpoczywaj, relaksuj się, albo rób nic i niech Cię to cieszy, nie miej wyrzutów sumienia :)

7. ROZKOSZUJ SIĘ CISZĄ

Bez względu na to, która jest godzina w Twoim mieszkaniu panuje przyjemna cisza. Może gdzieś w tle gra radio, albo leci ulubiona płyta. Możesz siedzieć i robić NIC, albo czytać książkę. Nikt płaczem i krzykiem nie domaga się Twojej obecności tu i teraz a najlepiej natentychmiast. Nie jesteś padnięta po kolejnym dniu, w którym tradycyjnie wykorzystałaś 120% swojej energii. Usiądź i rozkoszuj się chwilą, w której nikt nic od Ciebie nie wymaga, w której nic nie musisz. Później takich chwil będzie trochę mniej.

Ciąża to idealny czas na to, żeby korzystać z życia nie zmieniając drastycznie swojego stylu bycia i spędzania czasu. Korzystaj póki ten maluch siedzi jeszcze w brzuchu i bardzo mu się to podoba. To też świetny czas na to, żeby przygotować się przynajmniej w małym stopniu, na ten życiowy przewrót porodowy o 180 st., który już niebawem nastąpi, a po nim już nic nie będzie takie jak dawniej ;)

A zresztą, ja tu mogę pisać i wymyślać kolejne rzeczy, a Wy i tak docenicie je dopiero jak sami doświadczycie ich braku. Ale wiecie – żeby potem nie było, że nie mówiłam ;P

P.S Tym wszystkim, którzy opowiadali mi o tym jak zmieni się moje życie – dziękuję. Wtedy nie wierzyłam, dziś rozumiem ;)

DOPISEK 2016: Aaaaa jeszcze jedno! NIE MARTW SIĘ NA ZAPAS!